БиХ стана првата земја во Југоисточна Европа што ги заштити и интерсексуалните лица од дискриминација

Босна и Херцеговина стана првата земја во Југоисточна Европа која со измените и дополнувањата на Законот за забрана на дискриминација ја регулира заштитата на лезбејките, геј, бисексуалните, транс и интерсексуални […]

Истрча 401 маратон во 401 ден за да влијае на подигнување на свеста за силеџиството врз ЛГБТ-лицата

Бен Смит има истрчано 16.900 километри, што е еквивалент на растојанието меѓу Лондон и Сиднеј. Триесет и четири годишниот Смит, кој се залага за еднакви права на ЛГБТ-лицата, конечно се […]

Малолетник брутално претепан во Подгорица под претпоставка дека е геј – ЛГБТИК организациите бараат строги казни за напаѓачите

Тројца мажи во саботата во Подгорица од омраза брутално го претепале малолетникот Ј.М. под претпоставка дека е геј, јавуваат црногорските ЛГБТИКплус-организации. Основното државно обвинителство на Црна Гора поднесе кривична пријава […]

Католичка црква: Забраната да се „лечи хомосексуалноста“ е верски прогон

Католичката црква во Мексико, по неодамнешните масовни протести против истополовите бракови, отиде чекор подалеку и го нападна Националниот совет за борба против дискриминација, поради предлогот да се забрани контроверзната терапија […]

Првиот истополов брак во Хрватска склучен во затвор

Двајца средовечни затвореници кои отслужуваат казна во Госпич се првиот хомосексуален пар кој склучил брак во хрватски затвор. Официјални информации за настанот нема, но загрепскиот весник „Вечерњи лист“, успеал да […]

Романија ја одложи одлуката за легализирање на истополовите бракови во земјата

Романија го одложи носењето на одлуката дали да се легализираат истополовите бракови во земјата. Уставниот суд треба да одговори дали ја признае истополовата брачна заедница на лица кои се венчале […]

Прва годишна конференција на ЕРА посветена на правата на ЛГБТИ лицата на Западен Балкан и во Турција

Асоцијацијата за еднакви права на ЛГБТИ лицата за Западен Балкан и во Турција (ЕРА) ја организира првата годишна конференција во косовскиот главен град Приштина на тема „Зошто законите не се […]

Индонезија ги забрани ЛГБТ апликациите

Индонезија одлучи да го забрани „Гриндр“, „Блуд“ „Бојахој“ и други ЛГБТ сајтови и апликации. Претходно индонезиската влада одлучи да ги забрани во земјата ЛГБТ апликациите за запознавање откако разоткри „синџир […]

75 отсто од ЛГБТ атлетичарите на Параолимпјадата во Рио освоија медали

Девет од 12 ЛГБТ атлетичари кои се натпреваруваа на Параолимпијадата во Рио освоија медали. Тоа е 75 отсто и претставува огромно достигнување имајќи предвид дека само 20 отсто од атлетските […]

Член на британското кралско семејство откри дека е геј

Лорд Ајвар Маунтбатен, роднина на кралицата Елизабета, стана прв член на кралското семејство кој јавно се декларираше како геј. Тој, по долгодишната борба со својата сексуалност, откри дека е во […]