Уругвај е прогласена за латиноамериканска земја со најпријателски однос кон ЛГБТ-лицата

Магазинот „Америкас квартарли“ го објави годишниот индекс за општествена инклузија, кој ги рангира земјите од Латинска Америка врз база на тоа како им служат на своите граѓани. Уругвај се најде […]

Норвешка стана првата земја во светот која бесплатно го нуди лекот „трувада“

Норвешка стана првата земја во светот која во својот национален здравствен систем го понуди лекот преекспозициона профилакса (PrEP), односно „трувада“, соопшти норвешкиот министер за здравство и социјална грижа Бент Хоеие. […]

ЛГБТ-лицата се 5,9 отсто од популацијата на ЕУ

Во Европската Унија 5,9 отсто од лицата се изјасниле како геј, лезбејки, бисексуални или трансродни лица (ЛГБТ), покажа последното истражување. На прашањето да ја дефинираат својата сексуалност, избирајќи една од […]

ЛГБТ-лицата во Чешка ќе можат да ги посвојуваат децата на своите партнери

Чешката влада усвои предлог со кој на ЛГБТ-двојките кои живеат во регистрирана заедница ќе им биде овозможено да ги посвојат децата на своите партнери. Министерот за човекови права, Јиржи Динтсбир […]

Во Хрватска покренато обвинение за ширење омраза на „Фејсбук“ против ЛГБТ-лица

Сплитското општинско државно обвинителство покрена обвинение против двајца мажи за јавно поттикнување насилство и омраза затоа што преку интернет ширеле нетолеранција кон лица со хомосексуална ориентација, соопшти хрватското државно обвинителство. […]

Британија рехабилитира илјадници геј лица благодарение на Ален Туринг

Илјадници геј и бисексуални лица во Велика Британија кои биле осудени за сексуални прекршоци ќе бидат постхумно рехабилитирани. Ова „важна одлука“ ќе се однесува на оние кои се осудени поради […]

Вистинско време е фудбалерите да признаат дека се геј, оцени поранешниот фудбалер Крис Сатон

Поранешниот фудбалер на „Челзи“ и на „Селтик“, Крис Сатон оцени дека „сега е вистинско време“ за фудбалерите да ја признаат својата хомосексуалност и додаде дека е уверен оти соиграчите во […]

Годишна конференција на „ILGA-Europe“ на Кипар посветена на моќта на народот

Организацијата за еднакви права „ILGA-Europe“ годинешната дводневна конференција на Кипар, која почна вчера, ја одржува под мотото „Моќта на народот – славење 20 години внатрешна сила“. На конференцијата учествуваат еминентни […]

Речиси петина од стрејт мажите гледаат геј порно филмови, утврдија експертите

Експертите кои ги истражувале порнографските навики на мажите и влијанието на филмовите врз нивното однесување, откриле дека 21 отсто од стрејт мажи гледале геј порнографски филмови во последните шест месеци. Анализата […]

Виена организатор на европската „Парада на гордоста“

После 18 години, Виена по втор пат ќе биде организатор на европската „Парада на гордоста“ која секоја година се одржува во еден од европските градови со силна ЛГБТ-заедница. За таа […]