Геј двојка уапсена во Индонезија поради фотографија на Фејсбук

Индонезиските власти уапсиле геј двојка бидејќи на „Фејсбук“ објавиле фотографија на која се бакнуваат. Двајцата мажи, студент (22) и службеник (24) се уапсени во Манада, на централниот остров Сулавези. Уапсените […]

Полицијата се смеела, додека напаѓачи тепале транс-лице во српскиот град Власотинци

Вработените во полициската станица во српскиот град Власотинци непрофесионално се однесувале кон транс лице, жртва на насилство, кое ја повикало полицијата откако доживеало напад од страна на лица кои веќе […]