Британија рехабилитира илјадници геј лица благодарение на Ален Туринг

Илјадници геј и бисексуални лица во Велика Британија кои биле осудени за сексуални прекршоци ќе бидат постхумно рехабилитирани. Ова „важна одлука“ ќе се однесува на оние кои се осудени поради […]

Вистинско време е фудбалерите да признаат дека се геј, оцени поранешниот фудбалер Крис Сатон

Поранешниот фудбалер на „Челзи“ и на „Селтик“, Крис Сатон оцени дека „сега е вистинско време“ за фудбалерите да ја признаат својата хомосексуалност и додаде дека е уверен оти соиграчите во […]