ЦРНА СТАТИСТИКА: За 12 месеци во светот се убиени 295 транс-лица

Транс-лицата се застрелувани, обезглавувани, па дури и убивани од членови на своето семејство, покажа последниот извештај на проектот „Мониторниг на убиствата на транс-родовите лица“. За 12 месеци, во периодот од […]

Проблемите и потребите на ЛГБТИ-лицата во политичката агенда во РМ

Објавувањето на аудио записите од прислушкуваните комуникации кои откриваат коруптивни и криминални акти сторени од претставниците на највисоката власт во Република Македонија ги позиционираше проблемите и потребите на заедницата на […]

ЛГБТ-лицата во Њу Делхи маршираа за отфрлање на законот кој ја криминализира хомосексуалноста

Стотици активисти за ЛГБТ-права со тапани во неделата маршираа по улиците на Њу Делхи за да ја прослават својата сексуалност, но и за да го свртат вниманието кон постојаната дискриминација […]

Фудбалерите и претставницитe на Премиер лигата ја покажаа својата поддршка за ЛГБТ-лицата

Премиер лигата и клубовите во Англија направија голема акција за поддршка на ЛГБТ-заедницата, која е дел од кампањата против хомофобијата на фудбалските стадиони. Фудбалската асоцијација на Англија сака да порача […]

Европскиот парламент охрабрува поголемо политичко учество на ЛГБТИ-лицата во Македонија

Рано утринава, Антонио Михајлов од Субверзивен Фронт, имаше состанок со специјалниот известувач на Европскиот парламент за Република Македонија, европратеникот Иво Вајгл. На состанокот беа присутни и Филип Аврамчев, член на […]

Кампања за поголема вклученост на ЛГБТИ-лицата во политичките агенди

Здружението за критички пристап кон родот и сексуалноста „Субверзивен фронт“ во пресрет на парламентарните избори, закажани за 11 декември, ја почна кампањата насловена „Гласај за еднаквост“. Целта на кампањата е […]

Турција ја прекршила Европската конвенција за човекови права со запленувањето на ЛГБТИ-магазинот „Каос ГЛ“

Европскиот суд за човекови права денеска едногласно пресуди во полза на турското ЛГБТИ-движење „Каос ГЛ“, односно дека турските власти со запленувањето на сите копии од магазинот ја прекршила слободата на […]

Повик за учество во работилница од областа на дискриминацијата

Здружението за критички пристап кон родот и сексуалноста “С-Фронт” во соработка со Македонското здружение на млади правници ве повикува за учество во интерактивна работилница од областа на дискриминацијата! Работилницата ќе […]

Африканските земји не успеаа да го спречат назначувањето на независниот експерт на ОН за заштита на ЛГБТИ-лицата

Пропадна обидот на Африканската група во Генералното собрание на Обединетите нации да го блокира назначувањето на независен експерт на Комитетот за човекови права кој ќе работи на истражување на насилствата […]

Половина од транс-лицата во Русија не можат да се вработат

Половина од транс-лицата во Русија најчесто се одбивани за работа поради нивниот родов индентитет, покажа првото истражување од ваков вид спроведено во Русија. Повеќето работодавци се загрижени за ризикот и […]