Британската медицинска асоцијација бара да се користи терминот „бремени лица“ за да не се навредат интерсекс и транс лицата

Британската медицинска асоцијација (БМА) побара трудните жени да не се нарекуваат „бремени мајки“, затоа што тоа би можело да ги навреди транс лицата. Наместо тоа бараат да се користи терминот […]

Македонија во петте најлоши земји за работа на ЛГБТ-лица

Македонија е во топ 5 најлоши земји за работа на ЛГБТ-лицата, заедно со Ерменија, Азербејџан, Турција и Русија, покажа истражувањето кое „Експерт маркет“ го спроведе во 43 земји во Европа. […]

Врвен теолошки колеџ повика да се користат родово-неутрални термини кога се зборува за Господ

Еден од врвните теолошки колеџи повика на употребата на родово-неутрални термини кога станува збор за Бог, со цел да се избегне родовата пристрасност. „Виклиф Хол“, која е разгранок на Универзитетот […]

Првиот трансродов полицаец во Сиетл вели дека сите срдечно го прифатиле

Полицијата во американскиот град Сиетл стана препознатлива и доби признание за неодамнешниот прогрес во заштитата на ЛГБТ права. Сега оваа полиција го има првиот јавно деклариран трансродов полицаец. – Полицаец […]

Германците се за истополови бракови, но непријатно им е да гледаат како ЛГБТ лица се бакнуваат

  Повеќето Германци ги поддржуваат истополовите бракови и се залагаат истополовите двојки да посвојуваат деца. Сепак, новата студија, ја открива нелагодноста која многумина сè уште ја чувствуваат кога станува збор […]

Новиот претседател на Европскиот парламент, Тајани, досега редовно гласал против ЛГБТ-прашања

Европратениците синоќа со 351 гласа „за“ го избраа италијанскиот десничар Антонио Тајани за нов претседател на Европскиот парламент. Шеесет и тригодишниот Тајани е избран во четвртиот и последен круг од […]

Кина: 61 отсто од ЛГБТ лицата сметаат дека лекарите поинаку ќе ги третираат ако им ја соопштат сексуалната ориентација

Шеесет и еден отсто од ЛГБТ лицата во Кина се загрижени дека медицинскиот персонал поинаку би ги третирал поради нивната сексуална ориентација, покажа истражувањето на кинеската невладина организација, „Фондација Љубов […]

Џон Кери им се извини на ЛГБТ-лицата за дискриминацијата од Стејт департментот

Американскиот Стејт департмент завчера и формално се извини за повеќедецениската дискриминација над вработените и кандидатите за вработување кои се припадници на ЛГБТ популацијата. Соопштението има за цел да ги исправи […]

Данска е првата земја во светот во која трансродноста не се смета за ментално нарушување

Данска минатата недела стана првата држава во светот која и официјално ја отстрани трансродноста од својата листа на ментални нарушувања. Одлуката, која во мај минатата година ја поддржаа сите партии […]