Џон Кери им се извини на ЛГБТ-лицата за дискриминацијата од Стејт департментот

Американскиот Стејт департмент завчера и формално се извини за повеќедецениската дискриминација над вработените и кандидатите за вработување кои се припадници на ЛГБТ популацијата. Соопштението има за цел да ги исправи […]