Градинка во Берлин ги отпиша децата на родителите кои протестираа затоа што не сакаа геј маж да им ги учи децата

Градинка во Германија одлучи да ги отпише децата на родителите кои протестираа поради тоа што во установата вработила геј учител. Неименувана градинка во Берлин на почетокот на месецот вработила геј […]

Шведска ќе ги обесштети присилно стерилизираните транс лица

Шведската влада објави дека финансиски ќе ги обесштети транс лицата кои присилно биле стерилизирани при процесот на правно признавање на нивниот род. Шведските ЛГБТИ организации ја поздравија ваквата одлука, истакнувајќи […]

Татко и ќерка сфатија дека се трансродови лица и заедно ја минаа транзицијата

Татко и ќерка заедно ја минаа транзицијата од мајка и син. Двојката изминатите две години минуваше низ исто патешествие, менување на полот. Триесет и деветгодишниот Ерик Мајсон ја започна својата […]

Германија ќе ги обештети осудените геј лица

Германската влада одобри предлог закон за укинување на пресудите на илјадници геј лица процесирани после Втората светска војна. На геј лицата кои биле осудени во периодот од 1949 до 1969 […]

ЛГБТ организациите предупредуваат: Лезбејски и бисексуални жени погрешно ги советуваат дека не се потребни пап-тестови

Лезбијките и бисексуалните жени погрешно ги советуваат дека не им е се потребни пап тетсови, поради нивната сексуална ориентација, предупредуваат ЛГБТИ организациите. На 37 отсто од жените кои имаат секс […]

2016 Годишен наративен и финансиски извештај за С-Фронт

Здружението за критички пристап кон родот и сексуалноста СУБВЕРЗИВЕН ФРОНТ од Скопје, Македонија е основано на 23 јуни 2013 година со една од главните цели да го понатаму развива активизмот […]

Јапонија стана првата земја во светот која избра транс маж за носител на јавна функција

  Јапонија го избра својот прв транс маж за носител на јавна функција. Земјата направи исчекор со изборот на Томоја Хосода за советник за градот Ирума. Дваесет и петгодишниот Хосода […]

Европскиот парламент бара зајакнување на легислативата за еднаквоста на ЛГБТИ лицата

Европскиот парламент во годишниот Извештај за родова еднаквост, усвоен во вторникот ја повика Европската комисија да го прошири опсегот на законот на ЕУ за говор на омраза со тоа што […]

Германските социјал-демократи во поддршка на ЛГБТИ-правата во РМ

Претставниците на граѓанското здружение „Субверзивен фронт“ (С-Фронт) вчера во Скопје го запознаа германскиот пратеник Др. Карл-Хајнц Брунер со работата на организацијата и постигнатите резултати од работата на решавање на проблемите […]