Трогателен говор на сопругот на полицаецот кој беше убиен на Шанзелизе: „Живееше како ѕвезда и замина како ѕвезда“

  Сопругот на францускиот полицаец кој беше убиен минатата недела се отвори за својата „голема и длабока болка“. Триесет и седумгодишниот Ксавие Жулже беше убиен минатата недела за време на […]

Трансродова жена го тужи Ајдахо за извод од матична книга на родените

Трансродова жена поднесе тужба против сојузната американска држава Ајдахо, во која се наведува дека и е прекршено правото на слобода на изразување со тоа што одбиле да и направат измена […]

Активист за ЛГБТ права малтретиран до смрт во Мексико

Новинарот и активист за ЛГБТ права, Хуан Хозе Ролдан  викендов е пронајден мртов во мексиканскиот град Калаулалпан, на 120 километри источно од Мексико Сити. Активистите од ЛГБТ заедницата во Талакскала […]

Потресни исповеди на геј лица мачени во Чеченија – брутално не тепаа и велеа дека сме животни

Изминатите десетина дена светските медиуми објавуваат страшни вести од Чеченија, каде што е отворен првиот концентрационен логор за геј лицата, кои се измачувани со електрични шокови и тепани до смрт. […]

Повик за учество на работилница од областа на ЕМОЦИОНАЛНАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА

ЕМОЦИОНАЛНАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА КАКО НОВИНА НА ДЕНЕШНИЦАТА Дали се откажуваме на првата потешкотија? Ги користиме ли сите вештини што ги имаме? На што се темели нашиот успех во животот и работата? […]

Повеќе од 100 геј лица во Чеченија се испратени во концентрациони логори каде ги мачат и тепат и до смрт

Во Чеченија се отворени првите концентрациони логори за геј во светот, неполн век откако во 30 години на минатиот век за првпат во човековата историја го направи нацистичкиот лидер Адолф […]

Иновативно застапување за ЛГБТИ права од различни делови на светот

Од 3. до 6. април, Антонио Михајлов од Субверзивен Фронт учествуваше на вториот Глобален самит за иновативно застапување, организиран од најголемото ЛГБТИ здружение во САД, наречено Human Rights Campaign („Кампања […]

На 90 години призна дека е трансродово лице – запознајте ја воената ветеранка Патриша Дејвис

По повеќе од осум децении криење, 90-годишната Патриша Дејвис одлучила да признае дека е жена. Таа почнала медицинска процедура и веќе е на естрогенска терапија. – Имам чувство како да […]

Холандските власти во знак на протест ги повикаа сите мажи да се фатат за рака

Политичарите во Холандија минатата недела на јавните настани се држеа за рака во знак на протест поради тоа што геј двојка беше нападната затоа што во јавност се држела за […]

Ватикан со отворени раце го пречека геј премиерот на Луксембург и неговиот сопруг

Папата Франциск минатата недела го прими во Ватикан единствениот геј лидер во светот и неговиот сопруг. Католичките власти го поканија премиерот на Луксембург, Ксавие Бетел и неговиот партнер Готје Дестне […]