Активист за ЛГБТ права малтретиран до смрт во Мексико

Новинарот и активист за ЛГБТ права, Хуан Хозе Ролдан  викендов е пронајден мртов во мексиканскиот град Калаулалпан, на 120 километри источно од Мексико Сити. Активистите од ЛГБТ заедницата во Талакскала […]

Мексико: Кардинал јавно се извини за изјавата: „машкиот анус не е создаден за да прима“

Мексиканскиот кардинал Ноберто Ривера Карера формално се извини поради тоа што ги осудил истополовите бракови и геј сексот, велејќи дека „анусот на мажите не е создаден за да прима“. Изјавата […]

Католичка црква: Забраната да се „лечи хомосексуалноста“ е верски прогон

Католичката црква во Мексико, по неодамнешните масовни протести против истополовите бракови, отиде чекор подалеку и го нападна Националниот совет за борба против дискриминација, поради предлогот да се забрани контроверзната терапија […]

Во Мексико одржани протести за поддршка на истополовите бракови

Стотина приврзаници на ЛГБТ заедницата и нивни приврзаници вчера се собраа во главниот град на Мексико во знак на поддршка на истополовите бракови. Приврзаниците на истополовите бракови носеле плакати на […]