Фудбалерите и претставницитe на Премиер лигата ја покажаа својата поддршка за ЛГБТ-лицата

Премиер лигата и клубовите во Англија направија голема акција за поддршка на ЛГБТ-заедницата, која е дел од кампањата против хомофобијата на фудбалските стадиони.

LONDON, UNITED KINGDOM - NOVEMBER 26: Wembley Arch Lights Up in Support of Rainbow Laces Campaign at Wembley Stadium on November 26, 2016 in London, England. (Photo by Nicky J. Sims/Getty Images for The FA)

Фудбалската асоцијација на Англија сака да порача дека хомофобијата не е посакувана во фудбалската култура, па затоа привремено сите грбови на клубовите се поставени на знамето гордоста. Тоа не им се допадна на многу фанови, поради што дојде и до расправии на социјалните мрежи, но клубовите цврсто стојат зад акцијата.

Идејата ја покрена ЛГБТ-фондацијата „Стоунвол“, поради тоа што на стадионите често се слушаат хомофобични песни.

Liverpool's English midfielder Jordan Henderson wears a rainbow captain's armband in support of lesbian, gay, bisexual and transgender players and fans during the English Premier League football match between Liverpool and Sunderland at Anfield in Liverpool, north west England on November 26, 2016. / AFP / Paul ELLIS / RESTRICTED TO EDITORIAL USE. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 75 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications. / (Photo credit should read PAUL ELLIS/AFP/Getty Images)

– Знаеме дека седум од десет фанови на фудбалот го сметаат тоа за нормално, но ако двајца или тројца сфатат дека тоа не е в ред, тоа за нас ќе биде голем поттик. Убаво е да се биде составен дел од фудбалската култура – вели Рут Хол, претставничка на организацијата.

Хол смета дека оваа нетолеранција е причина поради која многу фудбалери кријат дека се геј. Таа потсети дека во 1990 година фудбалерот Џастин Фашану призна дека е геј, но осум години подоцна изврши самоубиство.

WATFORD, ENGLAND - NOVEMBER 27: Rainbow laces are seen on officlas boots during the Premier League match between Watford and Stoke City at Vicarage Road on November 27, 2016 in Watford, England. (Photo by Jordan Mansfield/Getty Images)