German Cabinet approves third gender identity

  Germany’s Cabinet has approved a third gender option for official identification records, following a Supreme Court ruling. The option will be available by the end of the year. The […]

Историски момент! Закон за посвојување деца од истополови брачни двојки помина во Грција!

Премиерот Алексис Ципрас жестоко го бранеше законот во говорот пред парламентот и го искритикува лидерот на Нова демократија Киријакос Мицотакис    Закон кој ќе им дозволи на истополови парови да […]

Rainbow Europe 2016 examines the status of LGBTI people in Europe – Macedonia again among the lowest ranked

Skopje, 10 May 2016  Officially unveiled today (10 May 2016) at the fourth annual conference to mark International Day Against Homophobia, Transphobia and Biphobia, ILGA Europe’s 2016 Rainbow Europe package reveals […]

СУБВЕРЗИВЕН ФРОНТ сега е КВИР ЦЕНТАР. Во моментов го прегледувате нашиот стар веб-сајт кој останува архива на минатите објави од организацијата.

X