Речиси половина од транс* луѓето биле жртви на злосторства од омраза минатата година

Минатата недела Stonewall, во соработка со маркетинг агенцијата YouGov, го објавија својот годишен  извештај за транс* луѓето во Велика Британија. Според извештајот, транс* луѓето во Велика Британија се соочуваат со […]

Европскиот суд за човекови права го осудува рускиот закон за „геј пропаганда“

Судот во Стразбур соопшти дека Русија постапила дискриминаторски кон тројца активисти за геј права кои се спротивставија на законот од 2013 година со кој се забранува промоцијата на хомосексуланоста на […]

Дискриминација на транс лицата во армијата на САД – можат да дипломираат на воените академии, но не и да служат

Трансродовите кадети во војската на САД може да дипломираат, но не и да служат во армијата. Два трансродови кадета од воздухопловните сили и од воената академија добиле известување дека ќе […]

Започна истражувањето за социо-економските димензии на исклучувањето на ЛГБТИ во Западен Балкан

Почнувајќи од 1 февруари, ЛГБТИ-лицата кои живеат во Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Косово, Македонија, Црна Гора, Србија и Словенија, може да го пополнат прашалникот кој има за цел да […]

Трамп нема да ги укине указите на Обама за заштита на работните права на ЛГБТ-заедницата

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе продолжи да ги спроведува указите за заштита на права на ЛГБТ-заедницата на работното место кои ги донесе претходниот претседател Барак Обама, соопшти Белата куќа. „Претседателот […]

Срамен и дискриминаторски прилог на ХТВ за смртта на Џорџ Мајкл – „Загреб прајд“ ќе покрене тужба

Хрватското ЛГБТ здружение „Загреб прајд“ најави дека ќе преземе правни дејствија против хрватската национален сервис ХТВ, со цел да го спречи идното јавно срамотење на ЛГБТ-лица, изјави Марко Јурчиќ, по […]

Србите во своето опкружување не сакаат ЛГБТ лица, Албанци и мигранти, покажа последното истражување

Србите имаат најмногу предрасуди кон припадниците на ЛГБТ популацијата, Албанците и миграните, покажа вчера објавеното истражување „Односот на граѓаните и граѓанките кон дискриминацијата во Србија“, спроведено на примерок од 1.200 […]

Премиерот на Јужна Австралија им се извини на ЛГБТ+ лицата за дискриминациското законодавство

Премиерот на Јужна Австралија Џеј Ведерил им се извини на членовите на ЛГБТ+ заедницата кои се погодени од дискриминаторската легислатива. Тој потсети на случајот на Британецот Дејвид Блумер Ризи, кој […]

Проблемите и потребите на ЛГБТИ-лицата во политичката агенда во РМ

Објавувањето на аудио записите од прислушкуваните комуникации кои откриваат коруптивни и криминални акти сторени од претставниците на највисоката власт во Република Македонија ги позиционираше проблемите и потребите на заедницата на […]

Африканските земји не успеаа да го спречат назначувањето на независниот експерт на ОН за заштита на ЛГБТИ-лицата

Пропадна обидот на Африканската група во Генералното собрание на Обединетите нации да го блокира назначувањето на независен експерт на Комитетот за човекови права кој ќе работи на истражување на насилствата […]

СУБВЕРЗИВЕН ФРОНТ сега е КВИР ЦЕНТАР. Во моментов го прегледувате нашиот стар сајт кој останува архива на минатите објави од организацијата.

X