Поглаварот на руската црква смета дека истополовите бракови ќе го уништат човештвото

Поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил во интервју за „Раша тудеј“ изјави дека истополовите бракови ќе уништат сè и оти се исто лоши колку апартхејдот во Африка и нацистичките закони […]

Тајван би можел да стане првата азиска земја која ќе ги легализира истополовите бракови

Тајванските пратеници изготвуваат три закони за поддршка на истополовите бракови, од кои еден е веќе е поднесен на разгледување и би можел да биде изгласан за еден месец. Истополовите брак […]

Истополовите бракови во Австралија заглавени меѓу власта и опозицијата

Речиси е сигурно дека австралискиот парламент ќе го блокира националниот референдум за истополовите бракови, а со тоа би се одложило остварувањето на брачната еднаквост. Националниот референдум, кој нема обврзувачко дејство, […]

Романија ја одложи одлуката за легализирање на истополовите бракови во земјата

Романија го одложи носењето на одлуката дали да се легализираат истополовите бракови во земјата. Уставниот суд треба да одговори дали ја признае истополовата брачна заедница на лица кои се венчале […]

Австралиската опозиција поднесе закон за легализирање на истополовите бркови

Лидерот на Лабуристите во Австралија, Бил Шортен планира да го спречи Парламентот да го покрене прашањето за истополовите бракови референдум. Австралиската опозиција поднесе легислатива до Парламентот за легализирање на истополовите […]

Во Мексико одржани протести за поддршка на истополовите бракови

Стотина приврзаници на ЛГБТ заедницата и нивни приврзаници вчера се собраа во главниот град на Мексико во знак на поддршка на истополовите бракови. Приврзаниците на истополовите бракови носеле плакати на […]

Добредојдовте! Ве известуваме дека СУБВЕРЗИВЕН ФРОНТ сега е КВИР ЦЕНТАР. Нашиот нов веб-сајт ќе биде лансиран во 2023 година, кога ќе одбележиме 10 години од постоењето на организацијата и ќе го промовираме новиот визуелен идентитет. Во меѓувреме, постојните канали за комуникација остануваат во функција.

X