Интервју со претседателката на Парламентарното собрание на Советот на Европа – Ан Брасер

„Горда сум што сум претседателка на Генералното собрание, кое со себе брои 324 парламентарни члена од 47 европски држави, репрезентирани од 820 милиони луѓе. За да имаме допринес од различностите, […]

„ТРАНСпарентно“ – кампања за правата на транс лицата во Србија

Невладината организација Gayten-LGBT, во соработка со Канцеларијата за човекови и малцински права на влада на Србија објави видео спот насловен „ТРАНСпарентно“ за да укаже на неопходноста од усвојување Закон за […]

Одржана трибина за поддршка на младите ЛГБТ лица во Србија

Завршна трибина на кампањата „Ќе биде подобро“ викендов е одржана во белградскиот Дом на младината, а од собирот на младите ЛГБТ лица им е порачано дека нè се сами и […]

Фудбалерите и претставницитe на Премиер лигата ја покажаа својата поддршка за ЛГБТ-лицата

Премиер лигата и клубовите во Англија направија голема акција за поддршка на ЛГБТ-заедницата, која е дел од кампањата против хомофобијата на фудбалските стадиони. Фудбалската асоцијација на Англија сака да порача […]

Кампања за поголема вклученост на ЛГБТИ-лицата во политичките агенди

Здружението за критички пристап кон родот и сексуалноста „Субверзивен фронт“ во пресрет на парламентарните избори, закажани за 11 декември, ја почна кампањата насловена „Гласај за еднаквост“. Целта на кампањата е […]

Во Србија стартува кампања за унапредување на положбата на ЛГБТ-лицата во локално ниво

Српската организација за лезбејки човекови права „Лабрис“ и партнерските организации, со финансиска помош од Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД) го најавија проектот „Здружени против дискриминацијата“. Во следните година дена, […]

СУБВЕРЗИВЕН ФРОНТ сега е КВИР ЦЕНТАР. Во моментов го прегледувате нашиот стар веб-сајт кој останува архива на минатите објави од организацијата.

X