Белградската Парада на гордоста ќе биде на 24 јуни, а Прајдот на 17 септември

Српската ЛГБТ заедница на 24 јуни во Белград ќе одржи Парада на гордоста, беше соопштено на минатонеделната трибина „Каква гордост“, додека на 17 септември ќе биде одржан Прајдот. Претставниците на […]

Активист за ЛГБТ права малтретиран до смрт во Мексико

Новинарот и активист за ЛГБТ права, Хуан Хозе Ролдан  викендов е пронајден мртов во мексиканскиот град Калаулалпан, на 120 километри источно од Мексико Сити. Активистите од ЛГБТ заедницата во Талакскала […]

Одликуван затоа што убивал, а отпуштен затоа што засакал: Ова се единствените геј гробишта во светот

Конгресните гробишта во близина на Капитол Хил во Вашингтон се познати како „најмодерните гробишта во САД“. Сепак епитетот не е поради технологијата или дизајнот, туку поради фактот што на нив […]

Новиот премиер на Нов Зеланд од противник станал поборник за истополовите бракови

Новиот премиер на Нов Зеланд, Бил Инглиш вели дека го сменил своето мислење за истополовите бракови. Инглиш во 2004 година гласаше против законот за цивилно партнерство, а во 2013 година […]

Малта е првата земја од ЕУ која ги забрани контроверзните терапија за преобратување геј лица

Островската земја Малта усвои закон според кој судот ќе ги прогласи за виновни и ќе им изрече затворска казна на медицинските експерти кои ќе препишат така наречена терапија за „лечење […]

ЦРНА СТАТИСТИКА: За 12 месеци во светот се убиени 295 транс-лица

Транс-лицата се застрелувани, обезглавувани, па дури и убивани од членови на своето семејство, покажа последниот извештај на проектот „Мониторниг на убиствата на транс-родовите лица“. За 12 месеци, во периодот од […]

СУБВЕРЗИВЕН ФРОНТ сега е КВИР ЦЕНТАР. Во моментов го прегледувате нашиот стар сајт кој останува архива на минатите објави од организацијата.

X