Најавен протест во Загреб поради нападот со солзавец извршен на ЛГБТ забава

„Љубовта е и ќе остане посилна од омразата“ е мотото на вечерашниот протестен собир кој го организира „Загреб Прајд“ на загрепскиот Плоштад на жртвите на фашизмот по повод нападот на […]

Навивач го избодел обезбедувањето на белградскиот геј клуб „Плежр“

  Осумнаесетгодишен навивач на ОФК Белград избодел тројца припадници на обезбедувањето на белградскиот геј клуб „Плежр“, јавуваат српските медиуми. Осомничениот со уште неколку другари во неделата наутро, околу 4.30 часот […]

Полицијата се смеела, додека напаѓачи тепале транс-лице во српскиот град Власотинци

Вработените во полициската станица во српскиот град Власотинци непрофесионално се однесувале кон транс лице, жртва на насилство, кое ја повикало полицијата откако доживеало напад од страна на лица кои веќе […]

Малолетник брутално претепан во Подгорица под претпоставка дека е геј – ЛГБТИК организациите бараат строги казни за напаѓачите

Тројца мажи во саботата во Подгорица од омраза брутално го претепале малолетникот Ј.М. под претпоставка дека е геј, јавуваат црногорските ЛГБТИКплус-организации. Основното државно обвинителство на Црна Гора поднесе кривична пријава […]

СУБВЕРЗИВЕН ФРОНТ сега е КВИР ЦЕНТАР. Во моментов го прегледувате нашиот стар веб-сајт кој останува архива на минатите објави од организацијата.

X