Српското министерството за државна управа и локална самоуправа ќе работи на подобрување на положбата на ЛГБТ-лицата

Министерството за државна управа и локална самоуправа на Србија се приклучи кон проектот „Умерени за подобрување на положбата на ЛГБТ-лицата во Србија“, на иницијатива на организацијата за лезбејски човекови права […]

Навивач го избодел обезбедувањето на белградскиот геј клуб „Плежр“

  Осумнаесетгодишен навивач на ОФК Белград избодел тројца припадници на обезбедувањето на белградскиот геј клуб „Плежр“, јавуваат српските медиуми. Осомничениот со уште неколку другари во неделата наутро, околу 4.30 часот […]

Поднесено барање во Србија со законот против дискриминација да се опфати и ЛГБТ-популацијата

Српската Коалиција против дискриминација го повика Собранието на Србија да ги усвои измените на Законот за забрана манифестации на неонацистиччи или фашистички организации и забрана за употреба на неонацистички или […]

Полицијата се смеела, додека напаѓачи тепале транс-лице во српскиот град Власотинци

Вработените во полициската станица во српскиот град Власотинци непрофесионално се однесувале кон транс лице, жртва на насилство, кое ја повикало полицијата откако доживеало напад од страна на лица кои веќе […]

Во Србија стартува кампања за унапредување на положбата на ЛГБТ-лицата во локално ниво

Српската организација за лезбејки човекови права „Лабрис“ и партнерските организации, со финансиска помош од Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД) го најавија проектот „Здружени против дискриминацијата“. Во следните година дена, […]

Почнува белградската „Недела на гордоста“

  Со сечење на свечената лента денеска во „Миксер хаус“ во Белград ќе биде отворена шестата белградска „Недела на гордоста“, која ќе заврши на 18 септември со маршот на Гордоста. […]

Напад врз активистот Бобан Стојановиќ од Белград

Вчера во 15:30 часот во Белград е брутално нападнат Бобан Стојановиќ – активистот за ЛГБТИ права и еден од организаторите на Парадата на гордоста во Белград. Бобан се здобил со […]

СУБВЕРЗИВЕН ФРОНТ сега е КВИР ЦЕНТАР. Во моментов го прегледувате нашиот стар веб-сајт кој останува архива на минатите објави од организацијата.

X