Францускиот претседател Емануел Макрон сака да ги забрани навредите врз основа на род

Навредите врз основа на родот ќе се забранат со закон во Франција. „Свиркањето на улица“ и други сексуални злоупотреби, исто така, наскоро ќе бидат забранети со закон според претседателот Емануел […]

Трогателен говор на сопругот на полицаецот кој беше убиен на Шанзелизе: „Живееше како ѕвезда и замина како ѕвезда“

  Сопругот на францускиот полицаец кој беше убиен минатата недела се отвори за својата „голема и длабока болка“. Триесет и седумгодишниот Ксавие Жулже беше убиен минатата недела за време на […]

Американец киднапирал, тепал и силувал француски ЛГБТ активист поради исмејување на Трамп

Активист за ЛГБТ права во Франција бил киднапиран и силуван од Американец кој рекол дека е многу гневен што Французите го исмејуваат претседателот Донал Трамп. Зак Остмане, кој како бегалец […]

Клевета е хомофобите да се наречат хомофоби, пресуди судот во Франција

Парискиот суд пресуди дека клевета е да се нарече некој хомофоб. Апелацискиот суд во Париз и нареди на Лаура Пора, поранешната претседателка на парискиот разгранок на „AIDS Coalition to Unleash […]

Транс лицата во Франција ќе можат законски да го сменат името и родот без медицински третман

Франција воведе нова постапка за правно признавање на родот со што им се овозможи на трансродовите лица кои не минале низ стерилизација и медицинска процедура правно да го сменат името […]

СУБВЕРЗИВЕН ФРОНТ сега е КВИР ЦЕНТАР. Во моментов го прегледувате нашиот стар сајт кој останува архива на минатите објави од организацијата.

X